Výroba LED osvětlení do terária

Článek: 

Jednoho slunečného dne mě napadlo, že bych si mohl celkem levně vyrobit LEDdiodové  osvětlení do terária ke šnekovi. Jedna LED dioda cca 10kč stačí jich 5 až 8 dále potom elektrikářská lišta cca 80,-  a stará nabíječka od telefonu z bazaru, cena kolem 100,-. Nevýhodu to má tu, že musíte mít doma cín páječku a silikon.
Budu popisovat osvětlení s pěti LED diodami (podle potřeby můžete diody přidat nebo odebrat).

Postup:
Nejprve je třeba vypočítat takzvaný předřadný odpor k diodám. Abychom ho mohli vypočítat, musíme zjistit něco o našem adaptéru (nabíječce) a LED diodách. U adaptéru nás zajímá údaj výstupního napětí. Bývá to označeno např. Output: 5V. Pak si musíme zvolit, jaké použijeme diody. Na internetu máme možnost koupit nepřeberné množství LEDdiod. Nás zajímá hlavně barva, svítivost a pouzdro. Já mám barvu bílou, svítivost mám 20 000 mcd a pouzdro 5 mm. Poté co si vybereme LED diodu tak zjistíme, jaké potřebuje napětí a proud. Ta moje potřebovala 3,2V a 20 mA.

Výpočet předřadného odporu R:
    Zjištěné hodnoty:
    5 V Adaptér
    3,2 V napětí LED
    20 mA => 0,02 A proud LED (Nezapomenout převést na Ampéry (1 mA = 0,001A))
    Obecný vzorec je R = (U adaptéru – U LED diody) : I LED diody
    Takže v našem případě to je R = ( 5V – 3,2V) : 0,02A
    Předřadný odpor je tedy R =  90 Ohm
Odpory se vyrábí jen určité hodnoty. Pokud zjistíte, že se neprodává vypočítaná hodnota odporu, kupte nejbližší vyšší hodnotu.

Na obr 1. vidíme el. schéma zapojení pro jednu diodu. Protože chceme zapojení s pěti LED diodami, připojíme ostatní paralelně.

 

 

 

 

 

 

Viz obr 2. hodnoty LED diod a odporů musí být stejné, jako jsme použili pro první případ viz Obr. 1. 

 

 

 

 

Tu nudnou část máme za sebou a teď to jen spájet a slepit. Na pět plastových destiček, které mají rozměr takový, aby se vešel do lišty, jsem na každou vyvrtal 4 díry. Díry jsou vzdálené od sebe podle rozteče nožiček odporu a LED diod. Po osazení součástkami spájíme součástky tak, aby byla delší nožička diody připájena na odpor viz obr. 3.

 

Z připravených destiček nám tedy koukají 2 volné nožičky (jedna od odporu a druhá od LED diody). Pak jen propojíme všechny nožičky LED diod a všechny nožičky odporů viz Obr. 4. Tento ,,modul,, zasuneme do lišty a připojíme na adaptér. Z adaptéru by nám měli vést 2 dráty jeden je plus a druhý mínus. Plus přijde na stranu nožiček odporů a mínus na stranu LED diod viz obr 5.


Po zapájení vyzkoušíme, jestli nám vše funguje tak jak má. Pak světlo odpojte ze zásuvky a všechny místa kde jsme pájeli, vrtali nebo by se mohla dostat vlhkost na oholený vodič pečlivě zasilikonujte. Nezapomeňte i na místa kolem spodku LED diod. Doporučuji odpory zasilikonovat celé. Pak musíme počkat 3-4 dny na zaschnutí a nalepit lištu do terária. Hlavně kapky po rosení nesmí vytvořit cestičku a propojit kladný pól se záporným.

 
Pak už jen zbývá naší lištu někam přilepit. Já jsem si ji přilepil na plexisklo, co mám, jako víko terária viz foto. Lze i přilepit na stěny terária.

Přeji hodně štěstí při výrobě. =)

 

Tento článek pro vás sepsal uživatel Machnin. 


 

Komentáře

Super návod.
Věřím, že některým uživatelům tvůj návod vyřeší osvětlení boxu či terária. 

Jen pro rýpaly uvedu na pravou míru, že schématická značka LED diody je :


Tím pádem by nákres zapojení měl být:

Ne všichni vlastníme speciální programy na kreslení elektro schémat a tvořit to v malování nebo wordu není žádný med.