Vliv UV záření na šneky

Článek: 

Ultrafialové záření je neviditelné elektromagnetické záření o vlnové délce 4 – 400 nm a frekvenci 1015 až 1017 Hz.Je součástí slunečního spektra ( méně než 5%) a nachází se mezi viditelným slunečním zářením a rentgenovými paprsky.Je také produkováno uměle obloukovými lampami např. rtuťovými.
Ultrafialové záření je tvořeno třemi složkami: UVA,UVB a UVC.
Z hlediska biologických účinků UV záření se často používá dělení na spektrální oblasti:

•    UVA pro vlnové délky 400 – 315 nm
•    UVB pro vlnové délky 315 – 280 nm
•    UVC pro vlnové délky kratší než 280 nm.

   
(obrázky ukazují UV zářivky přímo v akci. Použité světlo UVB 5% , 26W ; svítivost jak 100W obyčejná žárovka)

UV-A (315-400 nm) záření využívají lampy v technice, soláriích atp., UV-B (280-315 nm) a UV-C (200-280 nm) záření jsou oblasti s nejvyšším účinkem na bakterie. Pro inaktivaci a usmrcení bakterií je nejúčinnější vlnová délka pod 300 nm. Nejvyšší produkce ozónu je okolo vlnové délky 200 nm. Pokud se tedy soustředíme hlavně na zvládnutí mikrobiologické kontaminace, je nejlepší použít vlnovou délku mezi 200 - 300 nm.

V přirozeném prostředí, ( v přírodě ) má většina živočichů dostatek slunečního záření a různorodé potravy, bohaté na minerální látky a vitamíny. Ne tak je tomu v zajetí, kde jsou zvířata odkázaná na to, co jim předložíme. Předkládaná potrava je většinou jednostranná, na minerály i vitamíny chudá a naši chovanci tak trpí jejich nedostatkem. To samozřejmě platí i o plazech, kteří jsou na nedostatek těchto prvků obzvlášť citliví. Absence, či snížené množství minerálů a vitamínů obsažených v jídelníčku, vede většinou k odmítání potravy, poruchám růstu, ke zvýšené únavě až apatii, zácpě, nebo naopak k průjmu, pokřivení ulity,  popř. následnému úhynu.
Příznaky se samozřejmě neprojevují u všech stejně, rozdíly jsou dané již způsobem života a druhem přijímané potravy.
Úplně nejčastějším onemocněním je nedostatek vápníku, vitamínu D a fosforu. Často nejde ani tak o nedostatek, jako spíše o nepoměr a nevyváženost jednotlivých složek, které spolu velice úzce souvisí. Vyváženost a dostatek těchto tří látek je totiž naprosto nezbytná pro bezchybnou ulitu. Vitamín D, který sice obsahují některé druhy potravy se ale především tvoří v kůži přímým působením slunečního záření. Nedostatek tohoto vitamínu vede ke snižování vstřebávání vápníku. Následně se přidá i tzv. odvápnění měknutí a deformace ulity.
 
Vitamín E byl dlouhou dobu podceňován a o jeho účincích na organismus se dlouho mnoho nevědělo. Poslední výzkumy ukazují, že tento vitamín má zásadní vliv na rozmnožovací schopnost a zdá se, že jeho nedostatek může vést až k trvalé sterilitě.
Význam stopových prvků a minerálů na správný vývoj živočichů je všeobecně znám.
 
Jak tedy onemocnění předcházet? Základem je pravidelné podávání dostatečného množství vitamínů a minerálních látek v kvalitní potravě.
 
Jelikož sklo nepropouští UV paprsky, měla by být alespoň jedna boční stěna, popř. víko slunícího terária z pletiva.

UV-B záření

K správnému vývoj potřebujeme  speciální zářivky produkující UV-B záření s podílem 5% až 10% UV-B záření, které podporuje jak aktivitu , tak přijímání potravy a reprodukční chování, ale hlavně syntézu vitamínu D3. Bez UV-B záření nedojde v organismu k potřebné syntéze, i když přidáváme vitamin  uměle! Doba osvitu UV-B zářivkou by měla být optimálně 10 hodin denně. Zářivku umístěte asi 15-25cm na zem jinak šneci nedokáží UV-B záření vstřebat a zářivka bude k ničemu (stejně pokud mezi zářivkou a zvířetem bude sklo nebo plexisklo - pohlcují totiž UV-B). UV-B zářivky je vhodné kombinovat k dosažení plného světla s Repti Glo 2% UV-B obsahuje totiž plné spektrum denního světla, vysoký výkon viditelného světla, index CRI je 98% (také u Repti Sun 5%). Stimuluje také růst rostlin.

UV-A záření

K správnému vývoji potřebují šneci i UV-A záření. UV-A záření obsahují kolem 30% UV-B zářivky, je však dobré použít ještě další speciální zdroj UV-A záření - UV-A žárovky. UV-A je důležité pro stimulaci apetitu, aktivity a rozmnožovacího pudu. Zářivky s UV zářením podporují i hezké zabarvení zvířat.

 

obyčejná žárovka (nemá UV-A, UV-B) teplo, málo světla
obyčejná zářivka (nemá UV-A, UV-B) světlo, minimum tepla
UV-B záření syntéza vitamínu D3
UV-A záření stimulace chuti k jídlu, aktivity, rozmnožovacího pudu, zabarvení

 

Komentáře

vzhledem k tomu, že jsem kupovala vše od exoterra, tak je to docela drahé. tento kryt pasuje jen na terárka od exoterra, tento najdete zde http://www.spokojenypes.cz/kryty-terarijni/exoterra-compact-top-90-osvet...
stojí cca 1200 kč plus cca 340 KČ Jedna žárovka
ale určitě existuje i levnější varianta tak pořídít UV záření, zkuste se podívat po jiné značce

když jsem i to kupovala, byla jsem taky začátečník. Exoterra je nejlepší značka na trhu a ví co a jak je pro zvířátka to nejlepší. Je pravda, že je také nejdražší, ale dá se to řešit i levněji. Květináčem se žárovkou a síťkou na tera. Na facebooku je v galerii kreslený obrázek, jak by to mělo být.

to je skoro to samé, jen jiný varianta, bodové žárovky a tubice. S tímto krytem má zkušenost Kubrt.On má zkušenost, snad vám odpoví

Ferris: repti Glo 5 má v sobě podíl UV A záření.