Vlhkost v teráriu

Článek: 

Nejdřív si musíme říct, co to vlastně ta vlhkost je. Určitě jste někdy zažili, když jste byly v nějakém skleníku, že tamní prostředí vám málem přivodilo mdloby. Není to způsobeno ani tak teplotou jako relativní vlhkostí vzduchu. To co nám přináší obtíže, našim Achatinám nadmíru vyhovuje. Pro měření vlhkosti používáme vlhkoměry, nebo jinak nazývané hygrometry. Abychom mohli pochopit, co nám to vlastně ty přístroje ukazují, musíme mít nějakou fyzikální definici. A tady je ta zmíněná definice „Relativní vlhkost vzduchu udává poměr mezi okamžitým množstvím vodních par ve vzduchu a množstvím par, které by měl vzduch o stejném tlaku a teplotě při plném nasycení. Udává se v procentech (%). Relativní vlhkost se též někdy označuje jako poměrná vlhkost“. A tuto hodnotu nám ukazují naše přístroje. Pokud je pro vás ta definice nepochopitelná, tak ji zjednoduším. Čím vyšší číslo v procentech, tím víc vody v podobě páry je ve vzduchu. Pro místa deštného pralesa jsou hodnoty 75-100% jako normální a obvyklé. Možná vás překvapí, až začnete měřit tuto fyzikální veličinu, jak obtížné může být její udržení v požadovaných mezích. Ale tím se budu podrobněji zabývat v jiných článcích. Tento je věnován pouze měření vlhkosti.

  
Čím tedy můžeme měřit? Odpověď na tuto otázku je poměrně košatá, ale jak jste si již určitě všimli, moje rady pocházejí z praxe. To znamená, pokus a omyl. Proto již budu psát o věcech, které opravdu fungují. Tím všem můžu ušetřit pár korun a trochu nervů. Po několika pokusech měřit vlhkost různými přístroji, klasické konstrukce jsem zvolila jako optimální digitální přístroj. Nemohu říci, že klasická vlasová konstrukce vlhkoměrů je špatná. Naopak, měří velmi dobře. Ale, moji šneci si řekli, že takový zařízení „polezou“ a to nemluvím o možnosti úklidu. Většina těchto přístrojů se lepí na sklo a nejde sundat. Proto jsem zvolila digitální vlhkoměr od společnosti Exo Terrra. Samotný snímač umístíte, kdekoli v teráriu pomocí vakuové přísavky a hodnoty můžete odečítat na velkém display o rozměrech 35x15mm. Samotná výška číslic na přístroji je úctyhodných 10mm. Jsou to obrovské číslice a jsou velmi dobře čitelné. Samotný přístroj umí zobrazovat nejen aktuální naměřenou vlhkost, ale i nejmenší a největší hodnotu. Tu zobrazíme pomocí modrého tlačítka. Délka kabelu, na kterém je připojené samotné čidlo má něco málo přes 100cm. Takže určitě nebudete omezování při umístění senzoru. Tento přístroj můžete jednoduše uchytit na světelnou rampu stejné značky, pomocí zásuvné redukce. Samotný přístroj je napájen z knoflíkové baterie G13-A. Výdrž této baterie je víc než jeden rok. Stále mám originální baterii. Pro výměnu nemusíme být z nejšikovnějších. Po odklopení plastového krytu ve směru šipky, můžeme zcela jednoduše baterii vyměnit.


Teď už víte, čím můžete měřit relativní vlhkost vzduchu. Věřím, že tento článek vám bude inspirací a pokud někdo ze zdejších chovatelů používá ke svojí spokojenosti jiné metody měření vlhkosti v teráriu, tak sem s nimi!  

 

Komentáře

samopelící jsou levnějí, s tím je 100% souhlas a také se o nich zmiňuji v článku (vlasový vlhkoměr). Ale tento článek je míněn jako recenze digitálního vlhkoměru, je to pro chovatele co uvažují nad jeho koupí. Toto není teleshopping!