Topení v teráriu – instalace 2.díl

Článek: 

Topení je vyrobeno. Z původně zvláštní změti drátů, krabiček a doví čeho ještě je malá černá úhledně vypadající krabice, z níž vedou z obou stran kabely. Vše má řád a samotný zdroj (ta černá krabice) bude stejně umístěná pod teráriem. Takže bude všem pohledům i mě skryta. Začínáme testovat, jak vlastně funguje naše topení. Vlastně testuje jen manžel, ale to co se zobrazuje na jeho digitálním měřicím přístroji, se náramně podobá hodnotám, které má vypočítané na papíře. A to znamená, že je všechno pořádku a vše funguje tak jak má. Ještě dotáhnout poslední šroubek a je hotovo. Můžu začít chystat terárium na zabudování nového topení.

 

Samotná instalace není nijak složitá. Mám k dispozici přesně 3m topného kabelu. Chvilka pokusů, měření a už se rýsuje na dně terária obrazec v podobě jakési vlnovky z topného kabelu. Hlavně nezapomenout na chladnou zónu. Ne celý půdorys dna by měl být vytápěn, část by měla být chladnější, aby si Achatiny mohli vybrat podle potřeby teplejší nebo chladnější místo.

 

Pro jednoduchost jsem kabel upevnila ke dnu terária pomocí přísavek, které se dají pořídit v prodejnách s kuchyňským zbožím. Musela se na nich provést malá úprava, ale tu zvládne každý. Průměr otvoru v přísavce je podobný jako průměr topného kabelu a tak stačilo shora prořezat otvor pro provlečení kabelu. Samotný topný kabel jsem se rozhodla krýt vrstvou křemičitého písku, který slouží jako dodatečná fixace topného kabelu a zároveň jako akumulační materiál.

 

Pomocí tohoto písku jsem schopná snížit teplotní rozdíly mezi místem, kde přímo vede kabel a místem kde kabel není. Takže po prohřátí této vrstvy vniká souvislá topná plocha, která pomocí fyzikálních vlastností, dokáže částečně akumulovat teplo. No a potom následovaly rutinní kroky, přesadit kytky, rozpustit lignocel, zavěsit dekoraci a pustit achatiny do nového obydlí.

 

Nebyl by tento článek úplný, kdybych se nezmínila o takzvaném srdci celého topení a tím je termostat. Malou část toho co ta krabička umí jsem už popsala v minulém díle. Ale prozatím je to obyčejné topení jako každé jiné, které je v pravdě i levnější. To co dělá tento systém zajímavým je skutečnost, že dokáže velmi pružně zacházet se změnou teploty. Chtěla jsem simulovat přírodní podmínky tak jak to vůbec je doma možné. Sice se mi asi nepodaří nasimulovat východ slunce v teráriu, ale to neznamená, že nejsem schopná se přiblížit reálnému vzrůstu teploty s přibývajícím časem. Vždyť co je vlastně slunce, takové topení a s přibývajícím časem, tak jak putuje po obloze a přibývá na síle.

 

 

Toto moje topení umí taky. Můžu nastavit šest teplot pro jediný den, které budou simulovat pozvolné zvyšování teploty deštného pralesa a následně i jeho ochlazení s příchodem noci. Tím, že jsem zvolila termostat, který má nezávislé dvě paměťové banky budu moci druhou využít pro simulaci období dešťů, kde teploty vlivem velkého objemu vody a malého přímého slunečního svitu budou nižší.

Pokud někoho budou zajímat technické detaily ohledně hystereze a časového zpoždění reakce termostatu, může mě kontaktovat pomocí standardního formuláře nebo použít diskuzi. Určitě všem zvídavým zodpovím, ale nebudu zatěžovat tento článek spoustou technických detailů, které jsou pro většinu z vás nudné. Na samý závěr tohoto článku o topení v teráriu bych znovu chtěla připomenout, že tato konstrukce není vhodná pro amatérskou stavbu, opravdu by mohlo dojít při vlastní stavbě k úrazu elektrickým proudem. Proto raději přenechejme tuto činnost odborníkům.

Komentáře

Peti fakt super článek:o)