Rozhovor s chovatelem - Jaroslavem Vohnickým

Článek: 

1) Na začátku rozhovoru řeknete něco osobě (co vás baví, co máte rád)

Je toho trochu víc co mě zajímá na tak krátký život: Odmalička bezobratlí, tenkrát hlavně brouci, ale velmi laicky, příroda všeobecně, vesmír, umění, kreslení, fotografování, hudba, skladba, kytara, poezie(i její psaní), literatura, Bible, biomimetika, sci-fi, moře, potápění (spíše z nedostatku financí na nádech), rodina, konchologie (jen co sám najdu či dostanu), malakologie, duchovní otázky, mezilidské vztahy a jistě bych našel další, vše neuvedeno v pořadí důležitosti samozřejmě.

2) Jak jste se dostal k chovu šneků?

To začalo paradoxně v moři. V moři žijí měkkýši a mají nádherné schránky, začal jsem je sbírat, stal se členem Klubu sběratelů lastur a na jednom našem setkání prodávala jedna členka klubu živé africké šneky, tenkrát ještě oblovky, neváhal jsem. To bylo v r. 2001.

3) Jaký byl váš první druh a kolik šneků máte dnes?

Byla to Achatina fulica. Dnes jich mám nepočítaně, ale pokud se ptáte na počet druhů, tak momentálně 8 druhů, achatiny i archachatiny, formy a varianty nezapočítány.

4) Jak vy sám chováte šneky, máte je v boxu nebo v něčem jiném?

Bývalá akvária, po domácku lepená skleněná terária z okenních 3mm tabulek, aby to bylo co nejlehčí a i plastové boxy. Na ty bych chtěl postupně přejít, jsou nejlehčí a neškrábou vanu, když je myji. Chov na lignocelu, bez dalších doplňků, aby se jim zbytečně neškrábaly ulity.

 5)Jak šneky přijala vaše rodina?

Mým dvěma dětem se to samozřejmě líbí, syn 8 let, už úspěšně dovedl k vylíhnutí vajíčka, která jsem chtěl vyhodit. Manželka by byla raději, kdyby jich nebylo tolik, ale jinak jí nevadí, je ráda, že se jejich chov alespoň jakš takš zaplatí. Děti od malička vedu k přírodě, že by si nic ze stvoření neměli hnusit, myslím, že jim v tom šneci také pomáhají.

6) Máte nějaké tipy, triky na chov?

Každodenně čistota, strava, vápník, vlhkost, teplota. To se vždy nedaří ani mě. Nevím, jestli je to trik, ale tip rozhodně. Týká se drcení vaječných skořápek na prach. Používám staré bazarové motorové mlýnky na kafe s noži a drť dvakrát prosívám různě jemnými sítky. Mlýnků už jsem odepsal asi 5 a tak jsem zkusil mixér, tím je rychle rozdrtím, proseji a pak mlýnek na kafe a jemnější sítko. Jde to rychle, ale záleží na množství, které do strojků dám, aby se to samo začalo míchat dokola a bylo to jemnější. Čím jemnější, tím to šnečci lépe zužitkují, předpokládám.
 

7) Dáváte šnekům nějaké speciální krmivo, které by mělo vliv na rozmnožování?

Ano, speciální krmivo, ale jestli má vliv přímo na rozmnožování to nevím, každopádně při něm vajíčka jsou. Začal jsem se směsí popsanou v časopise Akvárium terárium, květen 2001, kde vycházel seriál o chovu achatin. Je to: 13 dílů sušeného odtučněného mléka, 9 dílů odtučněné hladké sojové mouky, 4 díly pražených na prach mletých vaječných skořápek, 4 díly mletých netučných granulí pro psy a 0,5 dílu Roboranu. Všelijak jsem si poměry obměňoval, zejména jsem dával větší poměr vápníku, směs vždy sypal obden na potravu a vlhčil rosením. V poslední době, kvůli usnadnění, používám Plastin, který obsahuje 35% vápníku a přidávám do něho i vše ostatní. Prodávají ho po 1 a po 5kg a je docela levný. (Na trhu je i Vitaplastin s obsahem vápníku 30%).

8) Co byste poradil, šnekařům začátečníkům?

Nemám pocit, že bych mohl radit, jistě to někdo od začátku dělá lépe než já teď. Tak alespoň něco: Nepovyšujme zvíře nad člověka a neponižujme zvíře na věc, zvíře v zajetí se o sebe samo nepostará. Pro každé platí jistá pravidla chovu, která nelze obejít.

9) Který druh je podle vás nejvhodnější na chov, pro začátečníky nebo pro děti?

Momentálně jsou pro mě v tomto ohledu nenáročnosti favority Achatina immaculata panthera a Archachatina marginata var. Eduardi i var. ovum. Ale to jen proto, že mi ty, které bych uvedl asi před dvěma roky, z neznámých příčin vymřely, a to Achatina fulica a reticulata. Na achatinách se dá docela dobře dělat výzkum, pravidelné zápisy čehokoli, třeba růstu, počtu vajec, četnost páření za různých podmínek atd. Výstupem mohou být zajímavé grafy, poznatky a navíc se člověk při svém koníčku stále učí něčemu novému o sobě i o šnečcích. A stále nebude mít vše úplně prozkoumáno.