Rostliny v teráriu 4 - pěstování v závěsu

Článek: 

Zkrášlování našich terárií pomocí různých doplňků, ať už jsou to rostliny, kořeny či mech je velmi populární. Ne ale každý z nás má s ohledem na šneky tak velké terárium, aby část jeho spodní plochy kde bydlí šneci mohl věnovat rostlinám. Pokud právě vy patříte do této kategorie, nemusíte být vůbec smutní protože si můžete rostliny do terária pověsit. Samozřejmě nebudeme věšet náš známý Lopatkovec, který je vysoký i přes 40 cm, ale vybereme si k tomuto účelu jiné hezké a hlavně vhodné rostliny. Prvním kandidátem na závěsné pěstování je Bromélie. K tomuto účelu se hodí zejména proto, že je to rostlina epifytní a proto ji můžeme pěstovat jen na kousku dřeva a víc nepotřebuje. Určitě ty z vás, kteří chodí na tera burzy viděli stánek ověšený různými druhy těchto rostlin. Takže to je vlastně i rada kde takovou naši první rostlinu pro pěstování v závěsu můžete sehnat. Šikovnější z vás si mohou takový závěs vyrobit. I mně manžel vytvořil tyto závěsy na Bromélie.

 

Rostlinu zaléváme do trychtýřů, které tvoří z úzkých listů, a vlhčíme kořeny. Můžeme použít i mech na obalení kořenů. Lépe drží vlhko. Více o Broméliích naleznete zde
Druhou a stejně zajímavou možností je pěstovat rostliny, které jsou převislé jako např. Potos, Ficus Pumila. Pro tyto rostliny použijeme jako závěsný květináč přírodní produkt, který nám nekazí vzhled terária a příjemně ladí s okolím a tím je skořápka kokosového ořechu. Rostliny sázíme klasicky do hlíny. Rostlinu volíme přiměřené velikosti k velikosti kokosu (jako u pěstování pokojových rostlin viz. velikost květináče). Ti z nás, kteří nemají do terária přístup z hora, musím upozornit, že se tyto květináče hůře zalévají. Nemusíme zalévat tak často, tzn. kokos natáhne vláhu. Já mám tento typ květináče těsně pod světelnou rampou používám ještě kousek mechu, abych zabránila rychlému vysychání.

  
Aby nám rostliny rostly je vhodné jim svítit. Denní světlo je nedostatečné. Na trhu je dostatečný výběr světelných zdrojů od klasických žárovek přes zářivkové trubice, kompaktní zářivky.
 

Takto může vypadat terárium po kompletním osázení

 

Předchzí díly seriálu naleznete zde:

Rostliny v teráriu 1
Rostliny v teráriu 2 - Bromélie
Rostliny v teráriu 3 - osázení dna
Potos nová rostlina v teráriu

Ostatní články: na serveru abecedazahrady.dama.cz je část mého článku o rostlinách. Tento server se zabývá rostlinami a i já do něj přispívám.

Komentáře

ahoj, vzhledem k tomu, že nechovám želvu ani ryby, tak nevím jaké rostliny se k nim dávají. Ale naše terárium je suchozemské, takže si myslím že akvarijní rostliny nejsou vhodné. Doporučila bych ti Potos, je to nenáročná rostlina a i bez většího světla roste. Projdi si články - Pěstování rostlin v závěsu a výrobu dekorace. Snad ti to pomůže. Další rostliny vhodné ke šnekům se dočteš v seriálu o květinách.

myslím, že Africká fialka by byla vhodná, je ale potřeba zjistit jaké podmínky potřebuje.