Rostliny v teráriu 3 - osázení dna terária

Článek: 

Rostlina, se kterou mám u šneků velký úspěch je Lopatkovec, tato stále zelená rostlina, která je napůl epifyt má větší listy a bílé květy. Dá pořídit v každém květinářství, hobby marketu a také za dobrou cenu v Ikea. Lopatkovec rychle roste, to je hlavní výhoda, protože šnekům listy Lopatkovce chutnají, pokud šneci zlikvidují nějaké listy, nemusíte se bát, rychle vše doroste.


Poté co si Lopatkovec doneseme domu je lepší, když rostlinu necháme alespoň 2 dny v květináči u okna a dostatečně ji zalijeme. Každá rostlina donesená z obchodu je hnojená, aby hnojivo které je v hlíně neublížilo našim šnekům, doporučuji následující postup. Rostlinu vyndáme z květináče, otřepeme z ní hlínu a celou ji propláchneme do tekoucí vlažnou vodou, zbavíme tak rostliny hnojiv a prachu. Nemusíme se bát, že bychom rostlině nějak ublížili. Pokud má rostlina bílé květy, doporučuji je odstřihnout. Květy rostlinu zbytečně vysilují. Chceme přece, aby nám krásně rostla. Já stříhám květy v teráriu pravidelně. I když květy vypadají moc krásně. Kdo ale bude chtít si květy na rostlině nechat, tak může.

   

Na sázení rostlin do hlíny používám hlínu bez průmyslových hnojiv, dnes je dá taková hlína sehnat bez problému. Pokud i přes to budeme chtít zvolit nějaké hnojení, můžete použít koňské hnojivo. Já v paneláku jsem volila sušené peletky, do květináče jsem dala jednu peletku. V případě, že neodhadnete správné množství peletek můžete rostlinu spálit. Lepší je sehnat bio kompost, který při sázení přimícháte do hlíny.

   

Lopatkovec sázím do nízkého, ale prostorného květináče, jak je vidět na obrázku. Květináč má čtvercový tvar, cca 15 x15 cm. Vždy dávám rostliny spíše k přední hraně tohoto květináče, je to proto, aby šneci mohli za rostlinami chodit. Doporučuji rostlinu osadit na celou přední hranu, nedělat trs. Celý květináč usadíme k zadní stěně, rostlinami blíže k nám, tím vznikne již zmíněný prostor kde, šneci se můžou volně pohybovat a neničí tak rostliny. Na 1m délky terária doporučuji maximálně 2 květináče. Těm, kteří mají spodní vytápění (dečka, kabel,..) a to jak uvnitř anebo v ně terária, tak toto teplo které topení produkuje nijak rostlinám neškodí. Z osobního pozorování vím, že teplo působí dobře na kořenový systém a rostliny dobře a rychle rostou. O zálivku se skoro starat nemusíme, protože lignocel je dostatečně vlhký, a rostlina přijímá vodu i listy při rosení. Aby nám rostliny rostly je vhodné jim svítit. Denní světlo je nedostatečné. Na trhu je dostatečný výběr světelných zdrojů od klasických žárovek přes zářivkové trubice, kompaktní zářivky.

 

V dalším chystaném článku se můžete těšit na pěstování v závěsu.

S naším seriálem může terárium vypadat takto:

Předchzí díly seriálu naleznete zde:

Rostliny v teráriu 1
Rostliny v teráriu 2 - Bromélie
Potos nová rostlina v teráriu
Rostliny v teráriu 4 - pěstování v závěsu

Ostatní články: na serveru abecedazahrady.dama.cz je část mého článku o rostlinách. Tento server se zabývá rostlinami a i já do něj přispívám.

Komentáře

děkujeme za pochvalu, u nás se také lopatkovec velmi ujal. Bez něho by to už nebylo ono :-)