Rostliny v teráriu

Článek: 

Na internetu je spousta diskuzí o rostlinách do terárií. I já jsem začala řešit otázku rostlin
když jsem si pořizovala terárium. Chtěla jsem živé rostliny z několika důvodů. Hned jako první
byl ten, že to určitě lépe vypadá, další důvod byl, že achatiny můžou mít i potravu, rostliny budou dělat kyslík a budou udržovat vlhko. Umělá rostlina nezvládne ani jeden z těchto bodů.
Dlouho jsem pátrala, hledala diskuze.  A nakonec jsem se vydala vlastní cestou. A jak se zdá byla asi tou správnou.
Rostliny jsem pořídila v hobby marketu za pár korun (do 100 Kč), koupila hlínu a místo květináčů jsem pořídila malé plastové misky na uskladnění cibulek. Je to hranatá zelená miska s dírami. Výška byla jedním z důležitých faktorů, kdo by chtěl mít v teráriu lignocelu na desítky centimetrů. Zasadila jsem rostliny potom jsem je dala na dno terária a zasypala lignocelem.
   
Vzhledem k tomu, že v teráriu je stabilní teplota a světlo 12 hodin, k tomu je tam i UVB, UVA
rostliny se za pár dní začaly měnit, rostly jako z vody. Po několika dnech se i achatiny začaly seznamovat a postupem času zjistili, že se to dá i jíst. Dneska rostliny spokojeně okusují, občas pohrdnou i salátem.

Spousta lidí, kteří si čtou tento článek asi namítne, že živé rostliny jsou jen starost, protože
v teráriu je potom velký výskyt breberek. Mušky máme asi všichni, ale není to rostlinami.
Je pravda, že se v teráriu objevují malincí milimetrový bílí broučci, kteří trochu skáčou, rychle
lezou. Je to tak, tito broučky jsou tak kde jsou živé kytky, ale je fakt, že pravidelně 1 za měsíc
vyměnit lignocel a hlínu a po broučcích nebude ani vidu ani slechu. Také se jich můžeme zbavit tak, že kolem rostliny zapíchneme hřebíček. Mušky i breberky zmizí.

Doufám, že achatinaweb Vám pomohl v rozhodování

 

BOTANICKÝ NÁZEV: Spathiphyllum floribundum
ČELEĎ: Araceae, áronovité.
PŮVOD: Kolumbie, Venezuela.
DOBA KVĚTU: Březen až září.
VHODNÉ KE KRMENÍ: Ano

 

 

BOTANICKÝ NÁZEV : Hedera helix
ČELEĎ : Araliaceae, aralkovité.
PŮVOD: Eurasie, Severní Afrika.
VHODNÉ KE KRMENÍ: Ne - šnekům nevadí

Komentáře

Mohu ještě přidat některé rostliny pokud se nezlobíte, jako zelenec nebo voděnka, tu jsem dokonce jako malá ujídala mamce z květináče:-D
Africká fialka šnečkům taktéž chutná a dokonce se její listy výborně v teráriu zakořeňůjí, někdo dává dokonce bromelie, ale těch by mi bylo líto, občas dám šnečkum lístek aloe iredaleiky jí majírádi a dlouho vydrží čerstvá.
Se Spathiphyllem mám také výborné zkušenosti a šnečci ho miluji

já mám bromélie, celkem 3 a super, bromélie prospívají jako blázen

Já zkusila pro udržení vlhkosti nasadit dvě různé kapradinky. Šnekovi se tak líbily, že za měsíc z nich zbyla jen padrť. :D Ne, že by je žral, ale strašně rád v ních spí a tráví pod nimi většinu času, takže už jim polámal lístky :)

mě zase rádi lezou pod mech, mám bělomech a vždycky pod něho strčí hlavu

Mě napadla ještě dracéna, kávovník nebo marnata.
Myslíte, že by se některá z nich dala použít?

Zkus vybrat rostliny z jejich prostředí, tzn. Deštný prales, tropické lesy.A vybírej malé druhy, nebo ti to vymlátí skla, (teda pokud nemáš tera přes celý obývák) :o)

Nejvíce prospívá lopatkovec a potos, U toho kávovníku nevím jak by to bylo s jeho výškou a je to dřevina, tak to by mohl být problém.

Myslím, že ten kávovník by mohl jít. Tropy by na něj seděli a s výškou to není zas tak strašné. Mám ho už poměrně dlouho a moc neroste a šnečci by se určitě postarali o to, aby to tak i zůstalo :)

To by mě nikdy nenapadlo :) po fiasku s kapradinama uvažuju, co tam šnekadlům dát, ať mají trochu útulnější domečekl. Jakou výšku přibližně má? Já na netu našla, že je to normální strom - několik metrů :D Ne že bych šnekům nechtěla dopřát výběh, ale to je trochu moc... ;) A jaké máte zkušenosti s jeho pěstováním u šneků?

myslíš kávu? Ty jo no já myslím, že do terárka to není ono, ale třeba se platu. Šnekům radši dát měkké listy a ne dřevo :o)

V terárku s ním zkušenosti nemám. Je to tak jak říkáš - je to stromek, ale já ten svůj mám asi tak 6 let a dorostl do výšky půl metru. Mám lehce dřevnatý kmínek, ale zbytek je měkký a zelený.

Dobrý den, také řeším, co dát šnekovi do terárka. Díky tomuhle článku jsem mu věnovala lopatkovec, který jsem měla doma, ale už ho totálně sežral, takže ho budu muset vyndat a nechat asi pěkně dlouho mimo jeho dosah, než zase obrazí:-) Přemýšlela jsem o africké kopřivě, ale nevím, jestli je pro šneka vhodná. Chci mu dát něco, co může žrát. Máte někdo zkušenost? Děkuji

Lopatkovec jsem dala do terárka a velcí se toho ani nedotkli, ale ti malí vylíhnutí raubíři se na to vrhli, ale dočista jí sežrali. Dále jsem v teráriru měla hederu helix a bromelii. Dále jsem chtěla zkusit Tchýnin Jazyk a třeba i fíkus pumilu a další rostliny s jejich přirozeného prostředí. A děkuji za jakoukoliv radu :)