Recenze termostatu od společnosti Lucky Reptile

Článek: 

Pro recenzi jsem si vybrala lépe vybavený model s přívlastkem PRO. U nás se dá pořídit pomocí českých internetových prodejců a nebo i na terra burzách. Termostat se vyznačuje kvalitním zpracováním, pěkným designem a jednoduchým ovládáním. Co víc si od takového termostatu přát. V tvrdé papírové krabici najdete úhledně poskládané jednotlivé části termostatu. Vše je mezi sebou propojeno kabely, takže to tvoří jediný celek. Přívodní kabel o délce cca 1,8m je zakončen zalitou vidlicí, která je určená pro naši rozvodnou síť. Dále tu máme černou krabičku, ve které se nahází výkonová spínací část, potom tu máme dvojzásuvku a ovládací panel s displejem ke kterému je připojena teplotní sonda pro měření teploty. Celkový příkon, který můžeme ze zásuvek odebírat je 1000W.

 

Což je si myslím dostatečné. Pokud, ale máme přístroje, které mají ochranu nulováním (jsou připojeny tří žilovým kabelem) je nutné, abychom o tuto ochranu nepřišli nechat si přemontovat vidlici k těmto přístrojům za typ F, známější pod názvem „Schuko“. Každá ze dvou zásuvek má svoji funkci. Jednu spíná termostat podle nastavených hodnot a druhou spínají spínací hodiny. Takže tento termostat nám může ovládat i světelnou rampu nad teráriem. Celé zařízení ovládáme pomocí malého panelu, který má ve svém středu umístěný velký, dobře čitelný display. Po pravé straně se nacházejí tři tlačítka pro nastavení a zobrazení hodnot. Tlačítka jsou z měkčené gumy a jsou velmi příjemné na dotek. Zdvih tlačítek by mohl být o něco menší, aby nebylo nutno tak tlačit, aby tlačítko správně stisklo. Vlastní programování termostatu není nijak složité.

 

K výrobku je přibalen i český návod, podle kterého se dá termostat naprogramovat během pár minut. Termostat disponuje hodinovým obvodem, který nám umožní časově spínat spotřebič v zásuvce číslo II a zároveň nám poskytuje možnost nastavit v závislosti na čase dvě různé teploty pro termostat. Průběh spínání teplot a časového obvodu je zobrazen na připojených grafech. Nastavení teploty je v rozmezí 0 – 50 °C, přesnost termostatu je +- 1°C dle technických dat výrobce. Rozmezí teplot při, kterých bude termostat spínat je 1 – 15°C, tato hodnota je takzvanou hysterezí. Pro představu uvedu příklad: „ termostat je nastaven na 28°C a hystereze je nastavena na 2°C, termostat nám vypne topení po dosažení 28°C a znovu začne topit, až teplota klesne pod 26°C. Ptáte se proč? Protože 28-2=26. Ta hystereze je vlastně pokles teploty při, které termostat nemá reagovat. Čím je hruběji nastavena, tím víc nám bude kolísat teplota v teráriu.“ Dále můžeme na termostatu nastavit nezávisle dva časové úseky, které nám budou spínat časový okruh. Jako poslední tu mám takovou lahůdku, kterou využijí ti z nás, kteří potřebují mít teplotu hlídánu velmi přesně. Ano někteří z vás již tuší, tento model je vybaven zvukovým alarmem pro hlídání teploty. Tento alarm se dá nastavit v rozmezí 1- 15°C a nastavená hodnota je v rozsahu kladném i záporném. Pokud teplota klesne nebo stoupne o nastavený počet stupňů rozezní se alarm.

 

Na závěr pár postřehů z běžného provozu. Sama jsem tento termostat měla několik měsíců a dá se říct, že k naprosté spokojenosti. Spínání světel u tohoto termostatu mi ušetřilo jednu zásuvku a další krám v podobě spínacích hodin. Červeně zářící číslice displeje jsou dobře čitelné, ve tmě snad až moc. Pokud někdo bude mít toto zařízení v pokoji, kde spí, může jeho svit rušit. Alarm je velmi užitečná věc. Snad jen pro normální chov bych ho doporučovala vypnout. Není opravdu nic lepšího, když nad ránem se bytem line strašný zvuk alarmu, vy běžíte jako o život k vašim miláčkům a nakonec zjistíte, že teplota je o dva stupně nižší, protože jste zapomněli zavřít ventilačku a šneci spokojeně spí.

Koupí tohoto termostatu určitě chybu neuděláte. Za cca. 1500.- kč dostanete kvalitně zpracovaný přístroj mnoha funkcí, které se vždy hodí. Další neméně důležitý faktorem je fakt, že tento přístroj splňuje evropské normy, co se týká bezpečnosti. Teplotní čidlo má vodě odolný obal a proto je můžeme použít i na měření teploty v lignocelu. Věřím, že tato recenze pomůže alespoň některým z vás při pořízení nového termostatu.

Komentáře

Tiež mám tento termostat a môžem len pochvaľovať :)