Teploměr od Exo Terra - recenze

Článek: 

Dneska jsem se rozhodla Vám tu napsat článek nebo recenzi na výrobek od Exo terra. Jak to všechno začalo?

Není to tak dávno co jsme zažili u nás v republice velmi slunečné dny, vzhledem k tomu, že mám okna na východ, tam mi tam celé dopoledne pražilo sluníčko. V terárku byly velké teploty, kolem 35 stupňů, vhledem k tomu, že jsem zároveň ještě v terárku topila, usoudila jsem, že sluníčko hřeje až moc a spolu s topným kabelem vytváří v terárku neskutečné teplo.a šnekům se potí tykadla.
Zároveň mi klesala vlhkost v terárku, a tak jsem kropila a kropila, vlhko nestoupalo a teplota byla stále vysoká. V době kdy byly horka jsem tomu nepřikládala ani nějaký význam, doma mi teploměr ukazoval 28 stupňů, tak jsem si říkala, že v terariu je lignocel, který drží teplo. To jsem netušila co jsem způsobila když jsem vypnula topný kabel.Vedra odešla a achatiny se mi v terárku zahrabávali kam mohli,  stále jsem si říkala, teploměr stále ukazuje 32 stupňů, asi je jim horko.

Jednoho dne jsem vstala a achatina achatina mi vyhrabala všechny kytky v terárku a pod jednou kytkou se uvelebila, kytka byla vybagrovaná a šnek Kamil si ležel v jamce. Kytku jsem zahrabala zpět, a druhý den ráno to bylo znovu. To už mi opravdu nedalo a začala jsem pátrat. Ale kde začít, jak otestovat jestli teploměr je funkční? Co když  ten teploměr měří špatně a já šnekům topím. Mohla bych jim ublížit.  Na teploměru vidím 29 stupňů a oni tam mají 35 a nebo ještě hůř ,možná jen  20 stupňů. Takže jsem celou dobu topila na málo stupňů, protože jsem termostat  řídila podle teploměru Exo Terra.

Existuje jistá možnost jak zkontrolovat digitální teploměr.  Do kelímku od jogurtu jsem dala ledovou tříšť s vodou a ponořila jsem to ní čidlo teploměru. Pokud teploměr měří správně na display by se měla objevit teplota kolem nuly. Samozřejmě jsou tam drobné odchylky, nemusíte naměřit přesně  nulu, ale třeba + -2  stupně. S takovou odchylkou se počítá, nebo aspoň já jsem počítala. Po ponoření jsem asi po 5 minutách viděla 12 stupňů  nad nulou !! Pro jistotu jsem dala do sáčku led, a znovu měřila, opět byla teprota na digitální teploměru 12 stupňů. Co dokonce se nestalo? Teplota stoupa. Bylo mi jasné, že teploměr neměří tak jak má, odchylka je tam přibližně 12 stupňů. Celou dobu mi moji šneci mrzly, protože měli v terárku asi  23 stupňů! Takže než si pořídím nový teploměr, vím, že když tam vidím 35 stupňů, musím odečíst 12 stupňů.

Uvažovala jsem jaký teploměr si koupit, tento od Exo terra stál něco kolem 300,- Kč. A jak je vidět nebyl úplně v pořádku. Na internetu jsem našla "elektronickou stavebnici digitálního teploměru", to je teploměr, který umí zručný elekrotechnik sám sestevit. Záleží na typu, stojí přibližně od 700 do 1000,-Kč. Ti z vás kterým elektrotechnika nic neříká můžete podobné udělátka sehnat na teraristických burzách již sestavené. Našla jsem na něj  docela slušné recenze, sice cena je vyšší, ale co bych pro šnekouny neudělala.

A co z celého článku vyplývá? Jestli máte doma teploměr od Exo terra, tak si to zkontrolujte jak vám měří. A kdo si ho chce koupit, tak to zvažte. Je možné, že to byl je vadný kus, a nebo taky ne. Já už jsem poučená, a budu mít v terárku 2 teploměry (pro jistotu jeden kontrolní) a než ho zapojím tak ho zkontroluji v ledové vodě.