Potos - nová rostlina v teráriu

Článek: 

Šplhavnice – Potos je české označení pro Epipremnum pinnatum a Epipremnum aureum (Scindapsus aureus)

Pochází z tropických lesů na Šalamounových ostrovů u Austrálie. Je to popínavá velmi rychle rostoucí liána, která se přidržuje vzdušnými kořeny.
Má široce srdčité, lesklé, kožovité, skvrnité listy. Některé odrůdy mají listy žluté se zelenými skvrnami nebo bílé se zelenými skvrnami. Doma se většinou pěstuje se jako popínavá rostlina. V dobrých podmínkách mohou stonky dorůst až 2 m. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že dokáže dorůst až 4 m. Nejvhodnější oporou pro ni je mechová hůl, ale v domácích podmínkách stačí polička  nebo hřebíčky ve zdi, které ji udělají oporu. Šplhavnice je přizpůsobivá, schopná růstu téměř kdekoli na světě. Zaštipováním mladých výhonků získáme rostlinu s krásně hustými listy.

Doporučuji, když jí budete mít doma už předpěstovanou jí jen vytáhnout z květináče, a celý kořenový bal i s hlínou zahrabat do lignocelu, nemusíte jí dávat do žádné nádoby a tu zahrabat. Stačí, když ji vložit do lignocelu i s původní hlínou. Pokud si jí budete kupovat, nejdříve ji přesaďte do květináče, který je o kousek větší než ten, ve kterém jste ji koupili. Takto zvonu zasazenou rostlinu nechte cca týden, zalívejte a teprve po týdnu vyjměte kytku z květináče  a dejte do lignocelu.

 

 Teplota

V létě okolo 26 °C, v zimě možno stejná teplota, nejméně však 10 až 13 °C. Rostlinu nutno chránit před průvanem.

 

 Světlo

Dobře osvětlené místo, čím více světla, tím bude mít větší listy.

 

Voda

Šplhavnice má rádo vlhko, proto v letních vedrech rostlinu ještě rosíme.

 

Hnojení

Šplhavnice je nenáročná rostlina, která nepotřebuje mnoho hnojiva.

 

Choroby a škůdci

Listy žloutnou a opadávají, stonek hnije – nadbytek vody.
Listy hnědnou, jsou zaschlé – příliš suchý vzduch, častěji rosíme.
Hnědé skvrny na listech – nedostatek vody.
Pokroucené ochablé listy a hnijící stonek – pokles teplot pod 10 °C.

Tato rostlina může být bez starosti v teráriu, Achatiny jí budou okusovat a vypadá to, že jim chutná.

 

 

Komentáře

Já mám potos v teráriu už 2 roky a žádný šnek mi na otravu neumřel. Šneci ho dokonce baští. Šnek je zvíře, a každý zvíře ví co může a co ne. Kdyby jim to škodilo tak si toho nevšimnou. Nemusíš mít strach, že je otrávíš. Nejsem sama kdo ho má v tera.

Dokonce potos pochází z oblasti tropů, a tak je to rostlina z jejich domoviny. Potos používají i jiný chovatelé, např. plazů, je to rostlina do terária a neubližuje.

Nemusíš se bát, každé zvíře v přírodě pozná co nesmí a co smí. Ať už jde o potravu nebo predátory. U mě si občas udělají na potosu svačinku a nic jim není.