Jak vyrobit zajímavou dekoraci do terária

Článek: 

Výroba květináče z ořechu kokosu není opravdu nic těžkého. Nejdříve si nachystáme všechny potřebné věci a potom začneme s prací. Potřebujeme, jeden kokosový ořech. Velikost ořechu si vyberte tak, aby se nám líbil tvarem a také podle velikosti terária. Dnes již můžeme v obchodech sehnat více velikostí. Dále si nachystáme pilku, kterou budeme potřebovat na uříznutí vrchní části ořechu. Kousek drátu, pomocí kterého nám bude budoucí květináč viset v teráriu. Z vlastní zkušenosti doporučuji drát měděný, takové ty barevné pro elektrikáře. Ostatní dráty nám v teráriu budou rychle korodovat. Nůž na odstranění dužiny a vrtačku. 

   

Nejprve si kokosový ořech na jeho vrcholu provrtáme, abychom vyprázdnili jeho tekutý obsah. Uděláme dvě díry vrtákem o průměru 8mm, mohou být i větší. Při vrtání nám nebudou naše dvě ruce stačit, pokud nepracujeme v dílně a ořech nemáme v něčem upnutý. Je proto vhodné někoho poprosit o pomoc. Po odvrtání a vyprázdnění uřízneme pilkou, kterou jsme si připravili vršek kokosového ořechu. Řez provedeme přibližně v jedné třetině délky ořechu. Při samotném řezání buďte velmi opatrní, kokosový ořech je poměrně tvrdý. Pozor na ruce. Po tom, co vršek odřízneme, vydlabeme vnitřní bílou vrstvu kokosu.

 

Mně se na tuto činnost osvědčil velký kuchyňský nůž. Kokos nařízneme a snažíme se odloupnout od kokosové slupky. Opět dbejme zvýšené opatrnosti, pracujeme s ostrým nástrojem a hrozí poranění. Když máme kokos zbavený dužiny, provrtáme malý otvor na protažení drátu. Průměr vrtáku zvolíme o něco (0,5 -1 mm) větší než je průměr drátu. Drát provlékáme z venkovní strany dovnitř a potom ho ještě přehneme přes hranu ořechu ven.

 

Druhý konec necháme delší, abychom měli možnost nastavit vzdálenost, ve které má náš nový květináč viset. Teď už nám nezbývá nic jiného, než do námi vyrobeného květináče nasypat hlínu a zasadit rostlinku. Jakou rostlinku poradí článek.  A můžeme se těšit z netradičního květináče, který jsme si dokonce sami vyrobili.

   

Ti z vás, kteří budou chtít ukázat své výtvory, kontaktujte mně na mailu. Fotky uveřejním přímo pod článkem.

 

Komentáře

kokos šneci vždy ocení. určitě i tu rostlinu v něm. Pokud budeš mít potom ten kokos, tak klidně pošli foto.

tu dirku tam nemám, ale všimla jsem si, že když kokos trochu přeliju, tak z něho voda odteče ven, není to porudem, ale odteče, tak jsem usoudila, že ho nemůžu přelít. A kořeny v něm neuhnijí. Ale nebrání mi nic si udělat druhý s dirkou a vyzkoušet