Jak si slepit terárium

Článek: 

Terárium jsem se rozhodl slepit si sám z toho důvodu, že mě po propočítání vycházela cena poloviční, než kdybych ho koupil z obchodu. Našel jsem si sklenářství, kde se cena za metr čtvereční 5mm tlustého čirého skla (float) pohybovala okolo 400 Kč (je to celkem běžná cena).


Poté jsem si musel pečlivě rozvrhnout rozměry jednotlivých stěn. Při stavění terária platí tyto zásady.

  1. Boční skleněné desky stojí na spodní desce viz obr 2.
  2. Čelní stěny svírají boční stěny.
  3. Nezapomenout při výpočtu odečíst přesahy bočních stěn. Pokud budu chtít např. terárium 50x20x20 z 5mm tlustého skla, tak spodní stěna bude mít rozměr 50x20, čelní stěny 50x20 a boční !!19x20!!! právě kvůli přesahu viz obr. 2.

Ve sklenářství jsem zdůraznil, že nechci zbrousit hrany. Cena zbroušení jedné hrany je sice asi 3 Kč, ale musíme si uvědomit, že terárium má 5 desek tudíž 40 hran a to máme hned o 120,- dražší.

Poté co jsem si přinesl desky domů tak, jsem si je zbrousil. Skleněné desky se brousí brusným kamenem, někdo zná pod názvem Carborundum.  Brousí se tak, že si Carborundum namočíme do vody, sklo si postavíme a pomalu přejedeme tak 3x každou hranu. Po každém přejetí hrany kámen znovu namočíme do vody.

Po zabroušení nám zbývá už jen slepení. Já jsem použil silikon. Je dobré mít při lepení dva asistenty. Nejprve si položíme na zem spodní sklo. Pak vezmeme čelní sklo a naneseme silikon na spodní plochu čelní desky. Pak přilepíme dvě boční tabulky. Těm naneseme silikon na spodní hranu a dvě boční hrany. Pak vezmeme druhé boční sklo, naneseme silikon na spodní hranu a přilepíme.

Při manipulaci se silikonem buďte velmi opatrní, ať neumažete plochu skla! Dost obtížně se čistí.

Po dokončení lepení si boční skla stáhneme tenkou izolepou ( viz Obr. 3) proti sobě a necháme 2-3 dny zaschnout. Po zaschnutí Jsem ještě provedl test těsnosti. Do terária jsem nalil asi tak 5 cm vysoký sloupec vody a sledoval, jestli mi to někde neprosakuje. Pokud by to někde prosakovalo, tak to místo zalepíme zevnitř malou vrstvou silikonu. Nedoporučuji plnit zhotovené terárium vodou až po horní okraj. Nevím, jestli by to stěny vydržely. Je to přeci jenom terárium a ne akvárium.

Na vršek terária jsem nepoužil sklo ale plexisklo. Se sklem je velmi špatná manipulace. S plexisklem jsem velmi spokojen.

Přeji hodně štěstí při stavění terária.Určitě se toho nebojte a zkuste to! =)

foto - Machnin - lepení terária


Obr 1.
Hnědá deska = spodní tabulka skla
Průhledné desky = čelní tabulky skla
Černé desky = boční tabulky skla
(To jen aby jste se lepe orientovali v textu)

 

 

 

 

foto - Machnin - lepení terária


Obr 2.
Detail na lícování stěn.
Všechny desky stojí na spodní
desce a čelní desky svírají boční desky.

 

 

 

 

 


Obr 3.
Červeně jsem se snažil znázornit
stažení čelních stran izolepou po
nanesení silikonu.

 

 

 

 

 

Přeji hodně štěstí při stavění terária.Určitě se toho nebojte a zkuste to! =)

Tento článek pro vás sepsal uživatel Machnin.