Jak rosím v teráriu

Článek: 
Achatina miluje vlhko, to je známá věc. Vždyť doma v tropické Africe mají vlhka, co hrdlo ráčí. U nás doma je to již horší. A tak běháme s kropítkem, rozprašovačem na květiny a rosíme a rosíme.  Donedávna jsem i já používala tlakový postřikovač o objemu 1L. Vytvářel jemný aerosol v podobě velmi drobných kapiček vody. Jen ta pravidelnost po čas celého dne nebyla. Když jsem byla doma, třeba o víkendu tak jsem mohla rosit vždy, když klesla vlhkost v teráriu, ale když jsem byla mimo domov, musely moje Achatiny počkat až přijdu. Proto jsem se začala rozhlížet, zda li na trhu není nějaký automatický rosič pro terária. Objevila jsem pouze tři výrobky tohoto druhu. První byl na baterie, ale na moje terárium byl dost malý, druhý byl svojí konstrukcí nebezpečný již v krabici natož tak, aby byl v provozu. Třetí byl automatický systém rosení od společnosti Exo Terra. Jednoduchý, krásný, elegantní. Jeho zpracování bylo, jak je u této značky samozřejmé prostě excelentní. Cena byla sice pro našince trošku vyšší, ale co. Umí to, co chci tak proč to Achatinám nepořídit. Bohužel na náš trh se tento rosič v tu dobu nedovážel. No co se dá dělat, pomyslela jsem si. Koupím to někde ve světě. Ale ouha, další zádrhel. Přes spousty e-shopů, které tento výrobek nabízely, ani jeden ho neměl skladem. Dokonce ani amazon a na můj dotaz kdy bude, přišla jen strohá odpověď „až výrobce dodá“. Z toho jsem pochopila, že opět budu muset poprosit manžela, aby něco takového sestrojil. 
 
 
 
Zadání znělo, potřebuji něco, co bude umět pokropit terárium ve stanovenou dobu, několikrát denně a doba rosení by se měla dát také nastavit. O co jednoduší bylo zadání, tím komplikovanější byl samotný vývoj. Vlastní automatický systém rosení se skládá z čerpadla, zdroje proudu, řídící jednotky, zásobníku vody, a samotných rozvodů a dvou trysek. Nejprve bylo nutné najít vhodné čerpadlo, které bude dostatečně výkonné a zároveň bude malých rozměrů. Čerpadla, která se používají ve vodopádech nebo v zahradních jezírkách se jevila jako jasná volba, ale ukázalo se, že pro toto rosení se vůbec nehodí. Mají slabý výtlak vodního sloupce. Nakonec volba padla na malé čerpadlo zubové konstrukce. Je dostatečně kompaktní s možností přímého napojení rozvodných hadic. A aby toho nebylo málo tak toto čerpadlo je na bezpečné malé napětí. Jako zdroj pro pohon čerpadla jsme použili spínaný zdroj pro průmyslové použití. To zaručuje kvalitní zpracování samotného zdroje a dlouhou životnost. Protože jsou tyto zdroje určeny pro nepřetržitý provoz. 
Pro zvídavé pár charakteristik zdroje. 
Vstupní napětí 220V , Výstupní napětí 12V, Výstupní proud 8A, účinnost 84%, krytí IP 20, automatická ochrana proti přetížení a zkratu na výstupu. 
 
 
Řídící jednotka byla opět pořízena v oddělení pro průmyslové využití. Nemělo smysl použít vlastní konstrukci, když se podařilo najít zařízení, které pro tento účel plně vyhovuje. Díky této jednotce rozpočet značně překročil moji představu. A jak mohu rosit? Mohu nastavit až 100 pravidelných cyklů za 24 hodin a délka jednotlivého sepnutí může být nastavena od 1 až po 99 sekund. A to vše 2x zcela nezávisle. Takže až pořídím další terra tak mohu rosit úplně jinak jako v tom prvním.
Pro zvídavé pár technických údajů k řídící jednotce.
spínací programy AUTO/MANUAL/MANUAL +/NÁHODA, automatický přechod letní/zimní čas, 100 míst pro programovatelnou paměť, klasické spínání ON/OFF, cyklické spínání, pulzní spínání, dva samostatně ovládané spínací výstupy. Napájení AC/DC 12-240 V, špičkový spínaný proud 30A/ <3s, doba uchování dat v paměti min. 10 let, mechanická životnost sepnutí kontaktů >3x107
Největším oříškem byly samotné trysky. Jako první trysky jsme pořídili plastové trysky určené k rosení zemědělských plodin s regulací intenzity rozprachu. Jak se ale ukázalo až v praxi, dodávaly tyto trysky do terária nepřiměřeně mnoho vody. Tento stav byl nežádoucí a nezbývalo nic jiného než trysky demontovat a sehnat vhodnější. Opět došlo na profi výrobek, mosazné trysky s malým vrtáním a dokonalým rozprachem. Jen to napojení na stávající rozvody vody nějak nevyhovovalo. Po drobné úpravě, kterou provedl manžel, slouží k naprosté spokojenosti mě i Achatin. 
 
 
 
Toto rosení v době psaní tohoto článku funguje bez jediné poruchy víc jak půl roku. Ovšem jako u každého prototypu se vyskytnou nějaké ty mouchy. Tou první byly špatně zvolené trysky, jak jsem psala výše. Byla to chyba v samotné konstrukci. Ty další jsou jen kosmetické úpravy, které by nebylo špatné provést, aby zařízení bylo dokonalé. Letošní zima mě přivedla na myšlenku, že bude zřejmě vhodné v chladnějším období vytápět nádrž s vodou. A protože jsem zapomětlivá jako ostatně každý, tak už se mi také povedlo nechat prázdnou nádrž na vodu a systém běžel na prázdno. A proto už se vyvíjí elektronické hlídání hladiny vody v zásobníku s optickou signalizací. Při poklesu hladiny pod zvolenou mez se celé zařízení automaticky odpojí.