Já šnek Achatina Achatina

Na této stránce najdete informace o mojí domovině.

Pocházím z afrického kontinentu, přesněji ze středozápadní Afriky. Mám rád teplo a vlhko, protože u mě doma je teplo skoro pořád. Taky sluníčko svítí hezky dlouho a to celý den (12h).Domorodci mě sbírají, aby měli jídlo. Také mě prodávají. Jsem jedna ze zemědělských komodit. Tolik k představení mojí domoviny a teď se můžete podívat na meteorologické informace týkajících se jednotlivých zemí středozápadní Afriky.

Západ Afriky je domovem pro dva rody Achatina a Archachatina. Oblast kolem pobřeží je extrémně mokrá a vlhka. Srážky jsou až do 2 000mm v deštivém období (květen a červen a potom znovu v říjnu). Na severu jsou značně menší srážky, mezi červnem a zářím. Je to rovníková oblast slunce vychází v 6 hodin ráno. Každý den je sluneční svit a noc rozdělen rovnoměrně 12/12 hodin. Pouze od května do června je to rozděleno na 13/11 hodin. Afričané mají dvě období „sklizně“ šneků. Jednou je to v září a potom až květen/červen. Afričané mají šneky buď na obživu nebo na prodej. V Ghaně žijí dva druhy Achatin Achatina achatina a Achatina fulica , a potom dva druhy Archatin Archachatina degneri. Oba druhy jsou známé tím,že mají rádi vlhké tropické podnebí. Nalezneme je hluboko v hustých lesích nebo ve vlhkém vřesovišti.

Teplota v Ghaně nikdy neklesá pod 25°C. Denní rozsah teplot je +/- 5 až 9 °C na severu mezi 7 až 14 °C Srážky v Ghaně jsou menší na jihu než na severu. Nejvíce mokrá oblast je jihozápad kde roční srážky dosahují kolem 2000mm. Na severu jsou roční srážky menší než 1100mm. Nejsušší oblast je v pásu na východ od Sekondi - Takoradi tento pás se táhne až 40 km do vnitrozemí, kde srážky jsou asi 750mm. Zde naleznete bližší informace o zemi ze které poházím -> GHANA

Nigérie se dá charakterizovat velmi vysokými teplotami po celý rok Průměrné roční maximum je 35 °C na severu 31 °C na jihu, průměrné roční minimum 23 °C na jihu 18 °C na severu. Roční úhrn srážek je přes 3800 mm ve Forcados to je pod 650 mm v Maiduguri na severovýchodu země. Déšť začíná v lednu na jihu a postupuje postupně přes zemi. Měsíce červen a září je nejdeštivější v celé zemi. V některých oblastech na jihu dochází k nepatrnému přerušení dešťů asi na dva až tři týdny, toto období je v červenci a začátkem srpna. V severní části země, prší nepřetržitě 3- 6 měsíců.

Sierra Leone je ve vlhkých tropech. Střídá se období sucha a dešťů. Průměrné teploty jsou mezi 24.6°C a 28.3°C. Maximální teploty se vyskytují v březnu a dubnu a minimu v červenci a srpnu. V prosinci, lednu a únoru jsou teploty mezi 14°C 20°C. Sluneční svit je 6- 8 hodiny denně během období dešťů. Relativní vlhkost vzduchu je obvykle velmi vysoká (95 -100%) zvláště během deštivého období.

Sao Tomé a Principe Tyto dva ostrovy leží na rovníku v Zálivu Guiney asi 274 km od Afriky Jejich rozloha je jen 960 čtvereční km. Jsou domovem pro druhy Archachatina marginata , zvláště var.suturalis . Klima je tropické, horké a vlhké s průměrnými teplotami asi 27°C . Roční srážky se mění. 500 cm na jihozápadě a 100 cm na severu v nížinách. Deštivé období je říjen až květen. Východ ostrova Sao Tomé : Polovlhký a deštný les chráněné pláže. Jižní ostrov Sao Tomé :Více vlhký a deštivý než zbytek ostrova