Achatina Achatina

Článek: 

Výskyt
Achatinu Achatinu najdeme v západní Africe, Siera Leone, Pobřeží slonoviny, Toga, Libérie, Ghany, Nigérie, Guiney.
 
Vzhled
Achatina Achatina patří k největším šnekům z rodu Achatina,ulita dorůstá kolem 30 cm, ale v zajetí je to jen 15-20 cm. Některé druhy Achatin, můžou být i menší. Barva ulity je žlutá, oranžová nebo hnědá a má na ní tmavé pruhy, proto se často používá výraz Tiger snail.  Poddruh Achatina monochromatica má ulitu žlutooranžovou a chybí jí pruhy. Dospělý šnek má obvykle 7-8 závitů. Noha je černá nebo černomodrá, béžová. Mezi vzácnost patří Achatina albín ( albinotické). Mezi jedem poznávací znak, podle kterého se určuje druh je to, že Achatina Achatina má vystouplé „V“
 
Rozmnožování
Rozmnožování A.A. se v zajetí složité, ve volné přírodě se páření řídí střídáním období sucha a deště.  Pokud je budeme chtít v zajetí rozmnožit, musíme udržovat vysokou vlhkost a teplotu kolem 28°C, také je nutné šnekům svítit a používat UV zářivky.
Vajíčka bývají 1 cm velká a jsou obvykle nakladena pod povrh. Počet vajíček se pohybuje od 30-300. Doporučuji vajíčka vyndat a přendat do jiné nádoby nebo terária, protože dospělá Achatina by mohla vajíčka poškodit. Mláďata je třeba opatrovat, protože je velké riziko úhynu.

Chov
Ideální teplota je 28°C , vlhkost by měla být 80-90 %. Důležité je UVA, UVB světlo. Více se dozvíte v častých otázkách - FAQ
 

Komentáře

velmi hezké a dozvěděl sem se plno nových informací

No já vím že šneci jsou noční živočichové ale Třeba Petra měla mláďata a svítí jim a nebo náš kámoš jméno říkat nebudu achatinám achatinám svítí a jeho mláďata která si koupil tady na achatinawebu už mají kolem 6cm ale kdo svítit nechce nemusí sme ve svobodné zemi takže nikoho nutit nemůžeme:o)

Ja osobne si myslím ze tiez netreba svietit ziadnej Achatine ani A.A,podla mna je to pre nich neprirodzene,pise sa to aj v knihe Tomáše Protivu.V prirode za nimi nikto nebehá s lampickou,a vychadzaju az v noci a to ziadne svetlo nesvieti ;).Takze nevidim dovod achatinam svietit.

Nikdo tu nikoho nenutí svítit. Také ti musím dát za pravdu, že v přírodě nikdo neběhá s lampičkou. Tam se ta lampička jmenuje slunce a díky němu je na naší planetě život. Knihu pana Protivi jsem nečetla. Netuším co ti připadne jako nepřirozené na faktu, že sluneční záření dopadá na zemský povrch i v noci za přispění odrazu od měsíce. Pokud tedy obloha není úplně zatažená tzn. 8/8 pořád na zemi dopadají sluneční paprsky.

není potřeba svítit žádné achatině tudíž ani AA

Kdo nebude svítit nebude mít mláďata ale svícení doporučuji:o)

já nesvítím a mladé mám, důležité je teplo a vlhkost ale světlo vůbec není potřeba, ve volné přírodě šneci vylézají jen v noci a taky tam za nima nikdo neběhá s lampičkou

No ale já taky nesvítím a mladých mám neustále plno.Mám 2 šneky Ach.reticulata a každý měsíc likviduju snůšku + k tomu nějaké nechám,že dávám dál.

tohle je článek o achatina achatina ne o reticulatě!! retka nepotřebuje svítit, a klade vajíčka jak na páse, to ví všichni. Prosím komenty jen k danému tématu, toto není o reticulatě, ta není tak náročná na podmínky.

Zdravím všechny, zajímalo by mě kde pí. Švihorová přišla na to, že jsou šneci celý den pod zemí a v noci vylézají. V televizi jsem viděl dokument z Ghany o zvířatech, ukazovali tam i achatiny. Nevšimnnul jsem si, že by šneky vyhrabávali ze země, aby je mohli natočit. Šnečci lezli za světla po zemi a listech. Achatiny co mám v terariu jsou asi taky nějaké divné, lezou mi běžně za světla, ba dokonce k světlu s UV zářivkou.

nevím no asi své šneky odchovávám nějak špatně, nebo oni jsou divní když se normálně, množí rostou a velmi dobře prospívají když jim nesvítím. moji šneci taky ve dne lezou, jen jsem řekla že jsou převážně noční živočichové. Nebo vy už jste viděli šneka jak se v létě ohřívá venku na sluníčku jako třeba ještěrka?

spíš mě mrzí že spousta lidí kteří si tu přečtou že je nezbytně nutné šnekům svítit a navíc pokud možno UVA i UVB což není úplně nejlevnější záležitost (jelikož kvalitní žárovka něco stojí a nevydrží věčně) si to jen kvůli tomu rozmyslí a s chovem vůbec nezačne

Zdravím, co se světla týče - tak ty lampičky s UVA nebo UVB jsou "dobré" v tom, že napomáhají vstřebávání vitamínu B a tím by měli zpěvňovat ulitku. Pokud ale šnečkovi podáváte vápník (buď formou sépiovky, gritu nebo dolomitu) tak je to zbytečné. Ovšem byste tím asi nic nepokazili.

Co se týče jejich aktivity - mám sice reticulata, ale dospělí jedinci mi lozí i přes den. Je pravda, že v noci jsou aktivnější, ale není to výlučná podmínka. Což se ovšem nedá říct o mladých - ti přes den nevystrčí ani oko ale v noci by se zbláznili :) (ano, nesvítím jim ale mladé přesto mám)

Jinak taky souhlasím s tím, že spíš než světlo je důležitá teplota a vlhkost, což je u každého druhu trochu individuální. Na některých webech jsem se dokonce dočetla, že by se jim svítit nemělo, že jim to vadí.

Velmi zajímavé čtení je zde - http://www.biolib.cz/cz/taxon/id18076/, také stále hledám informace a některé se dost různí, ale zde mi to připadá logicky podložené. Když si to projdete, najdete i krmení, jejich žití ...