Topení v teráriu - pořízení 1.díl

Článek: 

Ne, že bych do současné doby achatinám netopila. To ne. Topila jsem od prvopočátku chovu. A také se postupem času začaly ukazovat nedostatky jednotlivých koncepcí. Není cílem tohoto článku srovnávat jednotlivé způsoby topení. Určitě by to mohlo být pro některé z vás zajímavé a nováčkům by to zcela určitě ušetřilo i nějakou tu korunu.

Vlastní topení jsem jako vždy volila jako spodní, to znamená, topením zahřívám podloží v mém případě lignocel. Samotná tato konstrukce již zajistí i částečné ohřátí vzduchu v teráriu a velmi dobře zajistí, že nejnižší vrstvy vzduchu u lignocelu přestanou být nejchladnější. Pro změnu topení mě vedlo několik zásadních věcí. První věc, kterou jsem chtěla změnit byl, výkon topného tělesa. Jeho výkon měl být předimenzován minimálně o 75%. Za druhé, topení mělo mít kvalitní digitální regulaci a jištění. Od jištění přehřátí jsem zatím upustila kvůli finanční náročnosti, ale do budoucna určitě bude. Jako poslední byla bezpečnost celého systému. Samotný kabel je přímo v teráriu v mokrém lignocelu. Byť jsem si oči málem vykoukala a hlavu ukroutila, nikde jsem nenašla to, co by přesně vyhovovalo mému zadání. A tak jsem poprosila manžela, zda by se něco takového nedalo vyrobit „doma“. Po zhodnocení mých požadavků padlo rozhodnutí, že výběr použitých součástek a dílů bude pro průmyslové účely. Je fakt, že všechny použité věci jsou velmi kvalitní, ale musím přiznat, že tato kvalita se projevila malým průvanem v peněžence.

 

Bezpečnost byla, je a bude vždy na prvním místě. Takže topné kabely, které jsou na 220V a běžně se prodávají, jsem zavrhla jako první. Nejsou špatné, ale do vlhkého nebo dokonce mokrého prostření určitě nepatří. Ať si říká, kdo chce, co chce, ale pořád tu platí nějaké normy, a i když se nám to nelíbí, jsou tu pro naši bezpečnost. Po krátkém pátrání na internetu mi bylo jasné, že nebudu shánět úplně obyčejné díly, ale spíš 1 kus něčeho speciálně vyrobený přímo pro mě. Dokonce to došlo tak daleko, že jsem musela oslovit přímo výrobce topných kabelů. Zda by nebyl ochoten pro mě vyrobit topný kabel dle mých požadavků. Po krátké komunikaci se ukázalo, že i zde jsou firmy, kterým ještě stále záleží na spokojenosti zákazníka. A tak po vyspecifikování objednávky jsem se mohla těšit na svůj kabel. Teď trošku odbočím k nudným, ale potřebným technickým detailům. Kabel je na napětí 12V a jeho příkon je 40W.

 

Jeho zapojení je voleno jako okruhové a druhý vodič (opředení), který se normálně používá v mém případě je pouze jako další mechanická ochrana samotného kabelu. Pro připojení ke zdroji proudu jsou potřeba ještě takzvané studené konce, které ochotně na topný kabel připravily přímo v továrně dle mých specifikací. Kabel na 12V byl použit z jednoduchého hlediska, je to nejmenší napětí, které se pro tyto topné kabely vyrábí a zároveň toto napětí je bráno za bezpečné malé napětí pro prostory zvláště nebezpečné při přímém dotyku živých částí. Tolik strašná definice normy. Celá ta super technická věta v praxi znamená, že i kdyby se něco pokazilo a já dotkla přímo, toho drátu co topí, tak se mi nic nestane. A tato skutečnost vyváží všechny zvýšené náklady. Další podobný příběh se odehrál při shánění transformátoru, který byl nutný pro napájení topného kabelu. Znovu přišel ke slovu přímo výrobce a znovu perfektní služba. Zde zase proto, že naše potřeby byly trošičku odlišné od běžných výrobků, trafo se muselo vyrobit na zakázku. Uplynulo asi 10 dnů od objednávky a zase zvoní pošťák. Přišlo trafo. A jako všechno na tomto topení má i tato součástka část výkonu navíc. Co kdyby někdy přibylo další terárium. Po rozbalení krabice na mě koukala jakási železná kostka, která kdyby mi spadla na palec tak budu tancovat alespoň týden. Jediný kdo se v ten moment rozplýval, nad tou kostkou byl manžel. Dílenské zpracování toho transformátoru bylo prý excelentní a hodnoty, podle kterých bylo vyrobeno, dokáže ocenit jen elektrotechnik. Je to bezpečnostní ochranný transformátor se speciálním stíněním mezi vinutími. Neumím to posoudit, ale věřím, že máme doma to nejlepší (co se bezpečnosti týká) co šlo sehnat. A to mi stačí. Naštěstí s termostatem byla situace o kapánek jednodušší. Protože, situace na trhu termostatů pro profi využití je docela dobrá. Stačilo jen vybrat konkrétní typ, který by uměl hlídat teplotu aspoň podle čtyř teplotních hodnot, zároveň zobrazovat aktuální měřenou teplotu a pokud ho odpojím, aby hodnoty nastavené pro regulaci zůstaly uložené v paměti. Snad proto jsem nezvolila klasický termostat pro teraristy. Nakonec jsem pořídila kousek, který má měřící teplotní sondu o délce 2m s dvojitou izolací. Počet teplot, které jdou nastavit pro jeden den je nakonec šest, a druhou paměťovou banku, která umí totéž, dnes neumím využít. Teplotní hysterezi je možno nastavit v rozmezí od 0,1°C od 5°C a je tu ještě jedna zajímavá vychytávka. Časové zpoždění sepnutí topení. To je velice dobrá věc, protože když se kabel vypne od proudu, ještě určitý čas dodává zbytkové teplo. A právě toto zpoždění nám pomůže zamezit krátkodobému zvýšení teploty. Display je dobře čitelný s velkým údajem o aktuálně naměřené hodnotě, dále vidím na jakou teplotu je nastaven termostat, údaje o aktuálním čase a zda je topení v provozu pomocí speciální ikony. Tlačítka termostatu jdou zamknout proti nechtěné změně údajů a paměť vydrží víc jak 48h bez napájení.

 

 

 

No tak bylo všechno doma a nezbývalo než jen z kupy drátů, kabelů a krabiček vyrobit vytoužené topení. To jak vlastní výroba probíhala, se můžete podívat na obrázcích, které jsou tu v článku. Ale, jak se to vyrábělo, tu úmyslně popisovat nebudu, protože pro vlastní výrobu by to měl být člověk, který má elektrotechnické vzdělání. Proto nechci uvádět někoho v pokušení „to zvládnu taky“. Pokud by opravdu někdo si něco podobného chtěl postavit, ráda poradím kde nechat to či ono vyrobit a na vás už bude si sehnat někoho, kdo má oprávnění pro práci na elektrickém zařízení.

 

Další díl: instalace topení

Komentáře

toto topení bylo celé vyrobené na zakázku, takže to bylo v řádu tisíců. Ale dobré topení jako je topná folie nebo topný kabel seženeš do 1000 kč. Např. kabel stojí cca 400 kč.