Čištění terária - pára - pomocník při práci

Článek: 

Každý z nás při čištění terária narazil na menší či větší problémy. Ten, kdo používá na chov šneků plastový box, má v tomto případě výhodu. Box se dá lehce odnést a vyčisti pod tekoucí vodou. My ostatní, co máme skleněná terária a nemůžeme s nimi moc manipulovat, máme občas problémy s čištěním a dokonce někteří z nás, mají v teráriu mušky. Na internetu se dají najít informace o tom, jak sterilizovat lignocel v troubě. Sama si nemyslím, že bychom měli lignocel sterilizovat, ale pokud přeci jen chceme, tak z tohoto řešení nejsou rodiče asi vždy nadšení. Existuje i jiná pomoc.

 

Když čistím své terárium o rozměrech 90x45x45 cm, se kterým se nedá hýbat, musím se poprat s tím jak ho pečlivě vyčistit. Denně čistím terárium od potravy a výkalů, ale co si budeme povídat, když se šneci projdou po skle, nechají po sobě stopu. Vždy když jsem v týdnu čistila skla, musela jsem pracně odstraňovat sliz a lignocel ze skel. Nakonec přišel nápad použít na čištění parní čistič, a to nejen na menší údržbu, ale i na tu velkou generální.

 

Pořídit si čistič není tak finančně náročné a jistě jeho služby využijeme i jinde v domácnosti. Na trhu je několik značek, ze kterých si můžete vybrat. Ten co jsem si pořídila já, má příkon max. 1000 W a tlak je 3 bary. Bohatý výběr příslušenství nám usnadní práci. Vzhledem k tomu, že pára je horká a její teplota přesahuje 100 stupňů celsia, je při práci potřeba trochu opatrnosti. Nejen, že se musejí šneci dát pryč z terária, ale i rostliny, které tam máme, musíme uchránit před párou. Nechceme jim přece ublížit, ale chceme jen vyčistit skla a terárium.

 

Parní čistič se dá použít na prohřátí lignocelu a případné zbavení se zbytku nečistot. Lignocel je lisovaný a vysušený, takže by v něm nemělo být nic, co mi mám, zaneřádilo terárium, ale pokud přece patříte k těm, kdo lignocel dává do trouby nebo do mikrovlnné trouby, parní čistič by vám mohl ulehčit práci.

 

Stačí když lignocel rozpustíme a poté přejedeme parním čističem přes lignocel, tím zlikvidujeme vše, co by mohlo být v lignocelu. 100 stupňů celsia by mělo zlikvidovat takřka vše. Poté necháme lignocel vychladnout a můžete ho dát do terária.

 

Pokud budeme čistič používat při generálním čistění terária, poté co vyhodíme všechen lignocel z terária, přejedeme skla papírem nebo hadrem ať z nich dostaneme poslední zbytky lignocelu. Poté co se čistič nahřeje, dáme se do úklidu. Je potřeba trochu opatrnosti, aby se skla nahřála postupně a nepraskla. Potom co se skla vyčistí, doleštíme je papírovou utěrkou nebo suchým hadrem.

 

 

Komentáře

čistič funguje na jedničku, a opravdu to ulehčí práci, je jasně, že je potřeba trochu vody a tak, ne že by čistič udělal vše, ale dost pomůže