Časté problémy

Článek: 

Vypadnutí těla z ulity
Je způsobeno ochabnutím cívkového svalu, který plži používají k zatáhnutí se do ulity. Sval ochabuje při nedostatečné vlhkosti nebo při nešetrném zacházení, např. násilné sundání z podkladu apod. V případě, že šnečkovi vypadne tělo z ulity, pokud vím, už mu není pomoci.

Vak ve spodní části hlavy
Plž zřejmě pozřel něco, co mu nesedlo. Může to být jedovatá rostlina-rostlina s jedovatým postřikem, příliš jednotvárná nebo nevhodná strava. Vak ve spodní části hlavy, u raduly, většinou naplněný tekutinou, je střevem, které plž vyvrhl, poté umírá. Pokud vím, nedá se takto postižený plž zachránit, ale je tu možná šance po propíchnutí váčku.

Nepřijímá potravu
V teráriu je nízká teplota a vlhkost, může být způsobeno i otravou, postiženého plže dejte přímo na potravu a udržujte dobré chovné podmínky.

Nevylézá z ulity
Šnečkovi může být zima nebo je pro něj sucho.

Málo aktivní
Může být způsobeno příliš nízkou teplotou nebo vlhkostí. Šnečky vykoupejte a zajistěte jim dostatek vlhka a tepla.

Zalézá do ulity a zevnitř ji vyžírá
Má málo vápníku potřebného ke stavbě ulity, proto jej okusováním čerpá právě z ní. Šnečci si mohou ulitu také okusovat navzájem, může to být způsobeno tím, že jich je velký počet v jednom teráriu. Šnečkům dejte na sépiovou kost, dejte jim vápennou kašičku a zkontrolujte, že mají k vápníku vždy snadný přístup.