Achatina achatina - divoký původ a první snůška

Článek: 

Achatina achatina - divoký původ a první snůška

V minulosti když jsem jela na letiště vyzvednout si šneky Achatina achatina, kteří přiletěli z Ghany, doufala jsem, že se mi podaří je rozmnožit a rozšířit tak chov těchto krásných šneků.

Podmínky, které jsem pro ně nachystala, jak je vidět jsou vhodné pro jejich život, a s kombinací UV záření, vitamínů a speciálního krmiva, které podávám, jsem úspěšně rozmnožila divoké Achatiny, které byly odchyceny v džungli Ghany. Úspěšně jsem odchovala  257 mrňousků a to je 88% úspěšnosti.

 

 

Jeden březnový den se v teráriu objevila snůška vajíček od Achatina achatina Ghana. Vajíčka byla nakladena na povrch lignocelu, takže se nedala přehlédnout. Když jsem snůšku objevila bylo pozdní odpoledne, něco kolem 16:30, a Buba byl na začátku kladení.  Nechtěla jsem ho rušit, ale nemohla jsem se dočkat až bude vše u konce, já si prohlédnu vajíčka, dám je do inkubátoru a budu dělat fotodokumentaci. A co hlavně až se budou klubat na svět.

Něco kolem 19 hodiny byl Buba u konce své záslužné práce. Ale od vajíček se nehnul ani na centimetr. Musela jsem ho dát na stranu, dala jsem mu něco dobrého a položila před něj sépiovou kost. Bylo mi jasné, že si bude chtít odpočinout. Chvíli byl ještě vzhůru, trochu okousal salát, zalomil tykadla a šel spát.

Vajíčka jsem postupně vybrala ven. Při tom jak jsem je pomalu vybírala jsem slyšela jak v nich praská. Ozývali se docela hlasité rány. Myslela jsem, že je to konec, a že z vajíček nic nebude. Vajíčka jsem dala do misky, aby byly nachystané na focení, a několik vajíček jsem dala stranou na milimetrový papír. Ve vajíčkách stále praskalo, a to co bylo na papíře občas při zvuku prasknutí trochu "povyskočilo". Opravdu jsem měla strach, že z nich nic nebude. Na jednu stranu jsem myslela na to, jestli jsou oplozené a na druhou stranu jestli to praskání není špatně. Nakonec jsem zjistila proč praskají. Když jsou vajíčka čerstvě po nakladení, tak jsou křehká a trochu měkká. Po chvíli vajíčko začne tvrdnout a u toho vydává tento praskavý zvuk. Oddechla jsem si.

 

Vajíčka jsem spočítala, a nastala na focení a měření. Vajíček jsem napočítala 292 ks. Barva vajíček byla do žluta, spíše taková tmavší slonová kost. Velikost vajíček byla 9mm na délku a 7mm na šířku a 4 mm v průměru.

Poklad jsem dala do inkubátoru, kde měli krásně teplo a vlhko. Teď už nezbývalo nic jiného než čekat.......

 

Komentáře

Mate jeste vajicka ?
Kdyby jeste byli a byli na prodej rada koupim .